X Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej wyruszyła w trasę

X Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej wyruszyła w trasę

Ponad dwustu pielgrzymów wyruszyło do Częstochowy na rowerach spod kościoła świętego Maksymiliana w Kielcach. Przed nimi cztery dni i ponad 250 kilometrów drogi. Pielgrzymka w tej formie odbywa się już po raz dziesiąty.

Od samego rana pod świątynią na osiedlu KSM gromadzili się rowerzyści, gotowi do drogi na Jasną Górę. Każdy otrzymał kamizelkę odblaskową oraz pamiątkowy znaczek. Przed wyruszeniem w trasę pobłogosławił ich ksiądz Grzegorz Pałys, proboszcz parafii świętego Maksymiliana, a o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego przypomniał komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. O godzinie 8:30 pątnicy wyruszyli w drogę.

– Nie wiadomo kiedy minęło to 10 lat pielgrzymowania. Na tegoroczną edycję zapisało się ponad 350 osób, które będą dołączać też po drodze: w Busku i Wiślicy. Trasa jest ta sama co w ubiegłych latach, jedyną zmianą zasad jest obowiązek noszenia kasku – mówi Aneta Winiarska, rzecznik prasowy pielgrzymki. Jak dodaje, pogoda w tym roku ma być sprzyjająca, choć w piątek pątnikom mogą dać się we znaki upały.

Dziś (17 sierpnia) pielgrzymi dojadą do Wiślicy, gdzie o godzinie 20:30 odbędzie się wieczorna Msza święta. Po drodze zatrzymają się m. in. w Kaczynie, Pierzchnicy, Chmielniku, Szańcu i Busku-Zdroju. Na Jasną Górę wjadą w sobotę 20 sierpnia.

Tekst: Radio eM, Zdjęcia: Martyna Jędrzejczyk