Rowerem do Matki. Wyruszą w poniedziałek.

Rowerem do Matki. Wyruszą w poniedziałek.

20 sierpnia z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach wyruszy VI Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Jest to największa rowerowa pielgrzymka w Polsce.

Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wiernych naszej diecezji. W tym roku na Jasną Górę pojedzie 550 rowerzystów. – Całość podzielona jest na kilkunastoosobowe grupy. Chęć udziału wyraziła bardzo duża liczba uczestników – tłumaczy Aneta Winiarska-Syska, rzecznik prasowy pielgrzymki.

Trasa o długości 250 kilometrów została podzielona na odcinki 10 i 15 kilometrowe z przerwami na modlitwę i wypoczynek. Pielgrzymi wyjadą z Kielc o godzinie 8.30, jadąc w kierunku Kaczyna. Przejeżdżając przez Pierzchnicę, Chmielnik i Busko-Zdrój dotrą do Wiślicy, gdzie o godzinie 20.30 rozpocznie się Msza Święta, a zaraz po niej Apel Jasnogórski. W kolejnych dniach odwiedzą m.in. Mnichów, Przyłęk Szlachecki, czy Lelów. Codziennie będą brali udział w Mszy Świętej i modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. – Zawsze jesteśmy pozytywnie zaskoczeni gościnnością. Mieszkańcy odwiedzanych przez nas miejscowości witają nas, machają, pozdrawiają i częstują smakowitymi potrawami. My ze swojej strony wszędzie zostawiamy po sobie porządek jako wyraz wdzięczności za gościnę i nocleg. Co roku wracamy w te same miejsca i co roku czujemy się tam jak u siebie w domu – wyjaśnia rzecznik prasowy pielgrzymki.

Pielgrzymka zakończy się 23 sierpnia Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej o godzinie 18.30 w kaplicy Cudownego Obrazu NMP. – Jest to taki moment, na który czekają pątnicy. Podczas ostatniego etapu, kiedy wchodzimy do jasnogórskiego sanktuarium prowadzimy rowery. Nie ma krzyku i śpiewania przez megafony, ale ponad 500 rowerzystów wita to święte miejsce przez dzwonienie dzwonkiem rowerowym. To takie specyficzne zakończenie tych rekolekcji w drodze. Dla wszystkich jest to bardzo wzruszający, osobisty moment – opowiada Aneta Winiarska-Syska.

Tekst za: Radio eM Kielce