Na pątniczym szlaku: Dzień IV (Galeria zdjęć)

Na pątniczym szlaku: Dzień IV (Galeria zdjęć)

W strugach deszczu 19 sierpnia grupa 520 rowerzystów z diecezji kieleckiej zakończyła trwające od środy rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Zwieńczeniem 280-kilometrowej pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w kaplicy obrazu jasnogórskiego.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, w koncelebrze z kilkunastoma kapłanami, w tym dwunastoma, którzy uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej. Wśród pątników było 12 księży, 3 siostry zakonne i 3 kleryków.

W homilii biskup kielecki podziękował pielgrzymom za ich wiarę i wytrwałość, szczególne słowa wdzięczności zwrócił do ks. Tomasz Biskupa – kierownika i pomysłodawcy pielgrzymki, która rozrosła się w ciągu pięciu lat do bardzo dużego wydarzenia o charakterze religijnym.

Bp Piotrowski przypomniał także znaczenie Maryi i sanktuarium jasnogórskiego w dziejach narodu, ufne zwracanie się do Niej w trudnych chwilach, mówił także o znaczeniu różańca w umacnianiu wiary.

Wśród pielgrzymów był niewidomy 30- letni Piotr Franiek, który jechał na tandemie zakupionym dzięki społecznej zbiórce i sprowadzonym z Francji. W ostatnim dniu jego pilotem był Krzysztof Osóbka. – Jechało nam się fantastycznie, Piotrek jest ciepłym, radosnym człowiekiem, od którego uczyłem się wiary i zaufania Bogu – mówi Krzysztof. Dodaje, że tandem stał się atrakcją dla pielgrzymów. – Podczas postojów każdy chciał się na nim przejechać” – opowiada.

Katarzyna Olszewska z parafii Łosień i jej córki: Agnieszka l. 9 i Aleksandra l. 13 – pomimo upalnych dni z powodzeniem zakończyły pielgrzymkę. – Zawsze jadę z intencją – to jest najważniejsze, w tym roku głównie o zdrowie. Nie udawało się iść na Pieszą ze względu na obowiązki, a tutaj jest krócej. Aga jest po raz pierwszy, ale Ola – już po raz czwarty. Można powiedzieć, że jest fanką pielgrzymki i płakałaby, gdy została w domu – uważa pani Kasia. Przyjechali w grupie parafialnej z proboszczem, ks. Stanisławem Królem.

Rowerowa Pielgrzymka wyruszyła w ubiegłą środę 16 sierpnia sprzed kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Trasa mierzyła w sumie 280 kilometrów. Na trzy noclegi pielgrzymi zatrzymali się kolejno w Wiślicy, Mnichowie, Lelowie oraz w Drochlinie.

Rowerzystom towarzyszyło hasło wspólne dla XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej i V Rowerowej: „Idźcie i głoście. Z Maryją nieśmy światu Jezusa”. Jest to przesłanie, które łącząc w sobie stulecie Objawień Fatimskich i 300 lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, ma zarazem wymiar misyjny.

Organizatorzy podkreślają także tegoroczny wymiar rodzinny pielgrzymki . W codziennym programie pielgrzymki była Msza św., a pierwsza Eucharystia, możliwość spowiedzi, wspólny Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski.

Tekst za: KAI

fot. Martyna Makowska

Wszystkie zdjęcia będą do nabycia w formie płyty DVD po pielgrzymce. Poinformujemy Państwa na naszej stronie.