Na pątniczym szlaku: Dzień I (Galeria zdjęć)

Na pątniczym szlaku: Dzień I (Galeria zdjęć)

W środę, 16 sierpnia 2017 r. po raz piąty wyruszyła Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Z Kielc w stronę pierwszego noclegu w Wiślicy podąża około 250 osób. Wieczorem do tej grupy dołączą kolejni rowerzyści.

Uczestnicy Rowerowej Pielgrzymki powtarzają, że w takiej wyprawie warto wziąć udział. – „To już moja czwarta Rowerowa Pielgrzymka. Myślę, że jeśli ktoś pojedzie raz, potem coś go ciągnie do tego, by wziąć w niej udział powtórnie” – mówi kielczanka Teresa Gałka.

– „Udział w Rowerowej Pielgrzymce stał się taką tradycją. Jadę bodaj czwarty raz. W tej wędrówce przeżywam dobre chwile i chcę je powtarzać. W tym roku niestety nie dostałam urlopu na cały ten czas, więc będę pielgrzymować dosłownie chwilę. Chcę tu być dla tej atmosfery, dla moich przyjaciół, innych ludzi, którym coś zawdzięczam. Dodam, że podczas zeszłorocznej Rowerowej Pielgrzymki poznałam chłopaka, coś zaiskrzyło, a dziś już jesteśmy po zaręczynach. Pojawiła się też taka wdzięczność za to wszystko” – opowiada Ola Szafraniec z Kielc.

– „Jadę dla modlitwy, mam swoje intencje. Po prostu chcę być w Częstochowie. W Rowerowej Pielgrzymce biorę udział pierwszy raz. Na pewno to będzie dla mnie jakieś wyzwanie, ale myślę, że dam radę” – mówi Mariusz z Kielc.

– „Tak już w życiu bywa, że są chwile, które warto przeżyć. Pielgrzymka jest o tyle ciekawa i atrakcyjna, bo łączy rekreację, miłą jazdę na rowerze z wymiarem duchowym. Będziemy uczestniczyli w modlitwach, Mszach świętych, gdzie każdy może umocnić swoje wiarę. Ta pielgrzymka łączy przyjemne z pożytecznym, dlatego też nie dziwię się, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych” – mówi ksiądz Tomasz Biskup, dyrektor V Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Na trasie prócz odpowiedniej kondycji liczy się przestrzeganie zasad bezpieczeństwo. – „Przypominamy rowerzystom, aby zachowywali szczególną ostrożność i przestrzegali zasad ruchu drogowego. My jako policjanci będziemy pomagali pielgrzymom na trasie, ale też nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich skrzyżowań czy innych miejsc niebezpiecznych. Rowerzyści trzymają się w grupach 15-osobowych. W czasie podróży nie wolno rozmawiać przez telefon i zajmować więcej niż jeden pas ruchu. Powinny być także zachowywane odpowiednie odstępy pomiędzy uczestnikami pielgrzymki” – mówi Artur Putowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Pielgrzymi pojadą na rowerach przez Wiślicę, Pińczów, Mnichów i Lelów. Na Jasną Górę dotrą w sobotę 19 sierpnia. W sumie trasa liczy ponad 250 kilometrów.

tekst za: em.kielce.pl

 

fot. Martyna Makowska

Wszystkie zdjęcia będą do nabycia w formie płyty DVD po pielgrzymce. Poinformujemy Państwa na naszej stronie.