Biskup Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Kościół jest naszą Matką

Biskup Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Kościół jest naszą Matką

– Maryja doprowadziła was do Jezusa, do źródła Jego odkupieńczej miłości – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski na Jasnej Górze do uczestników Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej. Pątnicy dotarli do częstochowskiego sanktuarium po czterech dniach wędrówki.

Msza Święta na zakończenie pielgrzymki została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. W swojej homilii biskup Jan Piotrowski nawiązał do hasła tegorocznej modlitewnej wędrówki.

– Maryja jak dobra Matka prowadziła was – drodzy pielgrzymi – do Jezusa Chrystusa, w myśl tegorocznego hasła „Jestem tylko dla Ciebie”, które przypomina, że Jezus w Eucharystii nie jest nawet dla aniołów, ale wyłącznie dla człowieka. Jezus, oprócz Eucharystii, był i jest obecny w Słowie Bożym i w bliźnich spotkanych na pielgrzymiej drodze – podkreślił biskup kielecki i przypomniał, że kluczowa w przeżywaniu wiary jest wierność Słowu Bożemu.

– Cieszę się, że mamy tę kolejną pielgrzymkę od lat. Może nieco mniejsza, ale małe też może być piękne, bo to co czynimy z miłością, zawsze jest dostrzeżone i nawet jeśli nie ma nas tu wielu setek i tysięcy to przecież już wszyscy wiemy, że jest to dziewiąta Rowerowa Kielecka Pielgrzymka na Jasną Górę. Tworząc wspólnotę Kościoła od chwili naszego Chrztu, Kościół staje się naszą Matką. W nim, jak uczył św. Jan Paweł II, z wiarą przyjmujemy Słowo Boże, podobnie jak Maryja, która pierwsza uwierzyła, przyjmując Słowo Boże objawione Jej przy zwiastowaniu. Wierność Słowu poprzez wszystkie doświadczenia zachowywała aż do krzyża – tłumaczył Pasterz naszej diecezji.

– Po dniach pielgrzymkowego trudu na szlaku macie prawo do autentycznej radości. Maryja doprowadziła was do Jezusa, do źródła Jego odkupieńczej miłości. Dla chrześcijanina, stojącego z Maryją pod krzyżem Jezusa na Golgocie to nie koniec wędrówki, ale przyszłość i pewność, że Bóg mnie kocha i chce, abym miał życie i miał je w obfitości.

Posłuchaj całej homilii:

Przypomnijmy, że Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej rozpoczęła się w Kielcach 17 sierpnia. Na Jasną Górę pątnicy dotarli trzy dni później.

Tekst za: Radio eM Kielce